Pierścienie oring – co trzeba wiedzieć?

Szczelność to priorytet. Przeciekanie instalacji jest zawsze niepożądane, a często także niebezpieczne. Z tego względu konstruktorzy dokładają wszelkich starań, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W poniższym artykule zostanie wyjaśnione, czym są pierścienie oring, jak działają i kiedy można je zastosować.

Czym są?

Są to pierścienie wykonane z gumy. Ich przekrój jest okrągły, co zapewnia elastyczność w procesie zakładania oringu. Ich kształt nie jest przypadkowy, bowiem często montuje się je w rowkach. Oringi można dopasować dosłownie idealnie, jeśli zostaną wykonane na zamówienie. Wtedy osiąga się stuprocentowe uszczelnienie.

Jakie są rodzaje pierścieni

Pierścienie oring można podzielić na kilka rodzajów. Każdy z nich wykonywany jest z zupełnie innego rodzaju materiałów, w związku z czym cechuje się odmiennymi właściwościami. Pierwszym z nich będą oringi EPDM. Ich przeznaczeniem jest uszczelnianie w warunkach kontaktu z wodą, płynami hydraulicznymi czy światłem słonecznym. Radzą sobie z temperaturami od -41 do 125 stopni Celsjusza. Ich przykładowym zastosowaniem jest uszczelnianie kotłów parowych.

Spotyka się także pierścienie z gumy silikonowej. Ich zakres temperaturowy zawiera się w przedziale od -50 do aż 240 stopni Celsjusza. Zastosowanie silikonu uodparnia je na działanie roztworów zawierających sól oraz zapewnia im hydrofobowość, czyli niepochłanianie wody. Stosuje się je głównie do uszczelnień statycznych. Do uszczelnień dynamicznych lepiej wykorzystać inne rodzaje.

Rodzaj HNBR należy stosować wszędzie tam, gdzie oring będzie narażony na ścieranie. Inne rodzaje mogą ulec uszkodzeniom w takich warunkach. Ponadto HNBR cechują się odpornością na działanie olejów hydraulicznych i ozonu. Ich zakres temperaturowy zaczyna się od -30 stopni Celsjusza, a kończy na 150.

Po EPDM sięga się, jeśli oring ma mieć trwały kontakt z alkoholami, kwasem mrówkowym, chlorowodorowym, a także wodą w wysokich temperaturach lub stanie gazowym. Często spotyka się je w klimatyzacjach.

FEP to oringi do zadań specjalnych. Sam pierścień pokrywa się dodatkowym zabezpieczeniem w postaci warstwy teflonu. Z kolei wnętrze wykonuje się z różnych gum, które także stanowią ochronę. Spotyka się je zwłaszcza na platformach wiertniczych, gdzie występują oleje hydrauliczne, tarcie i wysokie temperatury. FEP bez problemu sprosta temperaturom sięgającym nawet 260 stopni w skali Celsjusza.

Montaż pierścienia

Mając odpowiedni dla swoich potrzeb rodzaj pierścień, należy go zamontować, by cieszyć się korzyściami, jakie oferuje. Proces rozpoczyna się od posmarowania oringu i rowka właściwym smarem. Należy także zadbać o usunięcie wszelkich pozostałości po procesie obróbki. Na czas montażu wszelkie ostre elementy należy przykryć tuleją montażową. W przeciwnym razie zachodzi ryzyko ich uszkodzenia, w razie którego jedynym wyjściem jest kupno kolejnych pierścieni. Na koniec pozostaje rozgrzanie elementu do około 80 stopni, by zwiększyć elastyczność i wygodę montażu.